פרוייקטים חברתיים

מצגת של PowerPoint

צחר - ערב ראשון 3.3

safedanger_posterprint_big

 

 

 

 

נפלה בחלקי הזכות להכיר חבורה מרשימה של צעירים מחצור שהצליחו לייצר לעצמם בית בגליל. לקחתי על עצמי לעזור להם לחשוב איך בונים, מתכננים ומעצבים שכונה שעונה למטרות שלהם.

כבר לא עוד סתם חולמים –
הצעירים שבונים את ביתם בגליל

לאחר שנים ארוכות של אקטיביזם חברתי. חברי פורום המשפחות לדיקום דיור בר השגה בחצור הגלילית זכו לראות פרי בעמלם כאשר השבוע עלו על הקרקע הכלים הכבדים של משרד השיכון ופרצו את הדרך לתחילת הקמת השכונה הצעירה שעליה שקדו רבות. הקבוצה שהתאגדה לעמותה בשם “ביתי בגליל” מונה 24 משפחות ותבנה את בתי החברים במחיר הוגן, שפוי ובר השגה.

כשושאלים את מנהלת מרכז הצעירים מדוע ההישג כל כך משמעותי מבינים כי צריך להתבונן אחרונה לתהליך שהחל לפני כמה שנים – “בשלהי קיץ 2010 הגיעו למרכז מספר צעירים בעלי משפחות כאשר נושא הדיור ביישוב בער בהם. התמונה שעלתה מן השטח – לא נבנתה בחצור הגלילית בניה רוויה במשך למעלה משלושה עשורים, הביקוש דיור עולה בעשרות אחוזים וצעירים עוזבים את היישוב לטובת אלטרנטיבות אטרקטיביות מבחוץ. לא היססנו לרגע, ברור היה לנו, כבר מהיום הראשון, כי משם יתחיל השינוי – לא רק בתחום הדיור אלא בתחום החברתי בקרב הצעירים בכלל. אימצנו לחיקנו את חברי הקבוצה, גייסנו שותפים ומשאבים וליווינו את החברים לאורך השנים”.

שנתיים שלמות של פעילות אינטנסיבית ונסיון לייצר פתרונות שונים, כגון ניהול מו”מ מול יזמים זוכים, הובילו את חברי הקבוצה להחלטה להפוך לקבוצה יזמית אשר תפעל להקים בעצמה שכונת מגורים צעירה ותוססת בחצור הגלילית. לשם כך רתמו חברי הקבוצה את המשרדים השונים, השקיעו מכספם הפרטי ולא פחות מזמנם היקר והחלו לעבוד על תכנון השכונה והוצאת החלום מהכוח אל הפועל. בד בבד אירחה הקבוצה שרי ממשלה שונים כגון שר השיכון אורי אריאל והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום ולא התעצלה לנסוע למפגשים במשרדים השונים. שמה של הקבוצה נישא למרחוק ובזכות פועלה נבחרה חצור הגלילית לארח את כנס “בונים על הגליל” הדן במציאת פתרונות למצוקת הדיור בגליל – אירוע שיא זה בא במטרה להעניק לתושבי הגליל השראה ואופטימיות ולעורר שיח ציבורי.

העשייה המרובה לצד תהליכי בירוקרטיה מתישים, עיכובים ומניעות הביאו לא פעם למשברים בקבוצה מהם ידעו לקום להתנער ולהמשיך הלאה. מיכאל קבסה, אחד ממקימי הקבוצה, מספר “מלכתחילה התכנסנו לא רק בכדי לקדם דיור בחצור אלא לקדם אמונה בצעירים שניתן לעשות וניתן לשנות – להוכיח לכולם שזו הדרך – בעשייה, התמדה\ נחישות ואמונה – ועם מרכיבים אלה מוטמעים בך, הופכים להיות חלק ממך – הכל בר השגה”.

חברי הפורום לא הסתפקו בעשייה רק למען ביתם וממש בימים אלה שוקדים על הקמת שתי עמותות בניה נוספות והעברת הידע אותו רכשו לצעירים נוספים בארץ.